Matbaa & Serigrafi

Anasayfa » Matbaa & Serigrafi

Matbaa

Matbaa icadından bu güne dünyadaki birçok büyük olayın temel taşı olarak hizmet vermesinin yanı sıra kitaplar, dergiler, broşürler ve kataloglar gibi birçok ürünün basımında rol oynamaktadır. Bir veri veya bilginin aktarımında bu denli önemli bir rol oynamasının yanı sıra matbaalar, kartvizit ve broşür gibi reklam öğelerinin basımı ile insanlar arasındaki ticari ilişkide de önemli etkenlerden birisidir.

Matbaa basım teknikleri geçen süreç içerisinde oldukça gelişmiş olsa da, birçok işlem hâlâ oldukça klasik ve insan gücüne dayalı şekilde yürütülmektedir. Matbaacılık ile ilgili birçok baskı tekniği vardır. Ofset baskı, tipo baskı, tifdruk ve flekso baskı, serigrafi, anagram baskı, hologram baskı ve tampon teknikleri kullanılmakta olan baskı tipleridir. Baskı yapılacak yüzeye göre farklı baskı teknikleri uygulanmaktadır. Örneğin tipo baskı günümüzde kullanılmamakla birlikte, tifdruk baskı daha çok ambalaj yüzeylerinde kullanılmaktadır.

Matbaacılıkta baskı üç aşamada gerçekleşir. Öncelikle tasarımın hazırlanması ve teyidi işlemi uygulanmaktadır. İkinci aşamada bu baskı kalıp denilen alüminyum yüzeye dökülmektedir. Baskı gerçekleştikten sonra selefon veya lak gibi malzemelerle kaplanan yüzeyler söz konusu olan kartvizit veya afiş ise kesim aşamasına gönderilmektedir.  

Serigrafi

Matbaacılık ve reklamcılık söz konusu olduğunda serigrafi sektörünü atlamak mümkün değildir. Birçok insan tarafından bilinmemekte olan serigrafi aslında son derece yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü ayakkabılar ve terlikler başta olmak üzere birçok ürünün üzerindeki baskı serigrafi ile yapılmaktadır.

Serigrafinin temel amacı matbaanın üzerine baskı yapamadığı metal, kumaş, plastik ve benzeri maddeler üzerine istenilen baskının yapılabilmesidir. Hazırlanan kalıp doğrultusunda istenilen görüntünün bu yüzeylere basılmasını sağlayan serigrafi özellikle elektronik sektörünün bel kemiği niteliğindedir. Son derece düzgün elektronik devreler basılmasını sağlayan serigrafi işlemleri reklamcılıktan ziyade baskı sektörü olarak ele alınmaktadır.

Serigrafi fiyatları baskı yapılacak yüzey ve ihtiyaç duyulan kalıp gibi temel etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Ucuz serigrafi baskı yapmakta olan firmalar bulunsa da, kaliteli hizmet sağlayan firmalar tarafından verilecek fiyatlar ortalama olarak birbirlerine son derece yakındır. Özellikle metal etiketler üzerine baskı yapılabilmesinde serigrafi sektörü önemli bir yere sahiptir. Metal etiketler ve panellerin üzerlerine firma bilgilerinin yazılması, logo yerleştirilmesi gibi işlemler serigrafi sayesinde yapılmaktadır.

Whatsapp
Emin M.
Emin M.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?