Mart 03 2015 0Comment
Modern Pazarlama Teknikleri

Modern Pazarlama Teknikleri

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere okuduğum makaleleri harmanlıyarak ,modern pazarlama tekniklerinden bahsedeceğim,

Bildiğiniz üzre, gelişen dünyamızda bir çok şey çok hızlı değişiyor ve ilginçtir ki senelerin eskitemediği pazarlamanın 4 P’side değişti.

İlk önce pazarlamanın 4p’sini hatırlayalım,

Dünyada pazarlama denilince ilk akla gelen isim olan Philip Kotler tarafından literatüre kazandırılan

“4P” adını Ürün (Product), Fiyat (Price), Dağıtım (Place), Tutundurma (Promotion) olarak biliyoruz.

Yani ilk önce ürün’ü belirleyip buna bir söylem(yeni bir özellik gibi) kazandırıp fiyatını piyasa şartlarına göre belirleyip, müşteri analizi yapıp kimlere satılacağını belirledikten sonra reklamını yaparak piyasaya sunulmasıydı.

tabi bu teorem tamamiyle bitmesede artık pazarlamada’ 3p girdi, hayatımıza onlara bir değinelim ;

* Purpose – Amaç
*Principles – Değerler
*Participants – Katılım, paylaşım

Modern pazarlamada öncelikle ürünün bir amacı olmalı yani müşterinin bir problemini bir ihtiyacını karşılayacağı bir amacı olmalı, artık pazarlama neyi, niye yaptığımızdan, neye hizmet ettiğimizden bahsetmeli.

Örneğin; “Bir araba lastiği satmak istiyoruz, arabalar için hem kış hem yaz takılacak bir lastik olarak satmak istiyoruz, iletişimi yerine aslında biz “insanların, yaş kış ailesiyle beraber güvenli bir yolculuk etmesi için kendimizi bir lastik üreticisi olarak sorumlu hissediyor , Amacımız insanların yaz kış güvenli olmasını ve rahat bir yolculuk yapmasını sağlamak şeklinde bir iletişim ile insanlara , onların kalplerine ulaşmamız gerekiyor.

Aslına bakarsanız tüm ürünlerin bu şekilde çıktığını lakin bu iletişimi kullanmadığını göreceksiniz.

Artık ne olursa olsun çok satış yapmalıyım diyip, insanları düşünmeden bir amaca riayet etmeden, sadece rakamlara bakıp ona göre satış yapmak düşüncesi geride kaldı.

Artık satış odaklı, ne olursa olsun en çok satmalıyım, rakamlara odaklanmalıyız bakış açısının yaşama ihtimali yok.
Artık hangi ürün olursa olsun insanlar için faydalı onların çevresini doğasını yaşadığı alanları koruyan bir pazarlama iletişimi kullanılması gerekiyor.

Günümüzde yükselen popüler modern pazarlama tekniği ; Kişiselleşen Pazarlama…

Yani bu saatten sonra, yine o popüler sözü söyleceğiz, İçerik Kraldır ! çünkü tüm söylemlerimizi içerik ile anlatabiliriz.
modern pazarlamada içeriğin olması gereken şekli ise insancıl insanı düşünen ona faydalı olmasını sağlayan bir şekilde olmalıdır. kişilere faydalı olmasını sağlıyacak, şekilde olmalıdır.

Bu iletişimi ancak kişilere indirgeyerek onlarla birebir iletişime geçerek onların birebir bizle iletişimine geçmesine imkan tanıyarak yapabiliriz.

Buda ancak sosyal medya ,dijital ortamlar ve veri gücü ile gerçekleşebileceği için artık verilerin gücü ve sosyal medyanın gücü daha çok artıcaktır.

ksahinoglu

Write a Reply or Comment